• نویسنده: Administrator
  • 229

جلوه های متنی فتوشاپ، یا همان استایل ها، به شما اجازه میدهند تا طرح های رنگی، بافت ها و سایر تغییرات را در فونت ها ایجاد کنید.

جلوه های متن یا سبک ها نباید با جلوه های ویژه، که شامل ویژگی هایی مانند سایه، جلوه های سه بعدی، نورپردازی و عمق، و نیز متن و شکل ها، اشتباه گرفته شود. آنها مانند مایکروسافت و یا Stylesheets HTML یا Style Sets هم نیستند، که تعیین کنند چگونه فونت ها و پاراگراف ها در اسناد نمایش داده می شوند.جلوه های متنی در فتوشاپ، به نسبت باقی برنامه ها ماهرانه تر و زینتی تر هستند.اگر میخواهید متنتان در شکل های مختلف یا سایه دار بنظر برسد، باید از این روش اقدام کنید.

استایل ها از طریق تب Windows در دسترس هستند و یا در صورت انتخاب میتواند بصورت پالت در محیط فتوشاپ بماند.فتوشاپ با بسیاری از سبک های پیش طراحی شده (پیش فرض) همراه است، که 16 مورد از آنها پیش بارگذاری شده اند.شما می توانید سبک های پیش فرض اضافی مانند این را بارگیری کنید:

 

جلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازارجلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازار

 

A. بارگذاری Styles

1- پالت Styles  را از Window > Styles باز کنید.

توجه: از آنجا که من معمولا پالت های Layers ،Styles ،Paragraphو Character استفاده می کنم، Layers را با Styles و Character را با Paragraph را ادغام می کنم.

2- برروی فلش های دوتایی در گوشه بالا سمت چپ (زیر جعبه X) پالت Styles، کلیک کنید.

3- پس از باط شدن منوی Styles گزینه ی Load Styles را انتخاب کنید.

4- پوشه ی Styles  باز و به شما تمام استایل های پیشفرض روی سیستم و فایل های استایل  (.asl) اضافه شده را نمایش خواهد داد. استایل های مورد نظرتان را انتخاب کنید و برروی دکمه ی Load کلیک کنید.

5- استایل جدید در پالت Style ظاهر خواهد شد.

توجه: سبک ها در پوشه Program Files \ Adobe \ Photoshop CS6 \ Presets \ Styles قرار دارند (نسخه 6 فتوشاپ) و از افزونه .asl استفاده میکنند.

6- پس از بارگذاری هر یک از فایل های سبک جدید، Append را از منو را انتخاب کنید تا Styles جدید را به پالت موجود اضافه کنید. برای جایگزینی پالتهای سبک قدیمی با موارد جدید، Replace را انتخاب کنید و Reset را برای بازگشت به 16 سبک پیش فرض.

7- از  Preset Manager (از منوی Styles را انتخاب کنید) برای تغییر نام یا حذف سبک های خاص، ذخیره کامل پالت جدید "اضافه شده" یا بارگذاری سایر سبک ها از پوشه Presets \ Styles میتوانید استفاده کنید.

 

جلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازارجلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازار

 

توجه: برای تغییر نام یک سبک، روی سبک هدف کلیک کنید، نام جدیدی را در کادر Name وارد کنید، سپس روی OK کلیک کنید. برای حذف چندین سبک به طور همزمان، کلید Shift را نگه دارید و سبک مورد نظر را کلیک کنید، سپس روی دکمه Delete کلیک کنید.

 

جلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازارجلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازار

 

B. اعمال سبک

اعمال سبک کار ساده ای ست.

1- یک متن را در فتوشاپ تایپ کنید. برای این تمرین، چندین واژه را در لایه های جداگانه وارد کنید، مثلا در این مثال، کریسمس، تابستان، زمستان، پاییز، بهار و...

2- برروی اولین لایه را در پالت Layersکلیک کرده و سپس یک Style از پالت Styles را انتخاب کنید.

3- برای هر لایه/کلمه، سبک متفاوتی را انتخاب کنید تا طیف سبک های متفاوت را ببینید.

توجه: سبک ها در فونت های  thin-line از قبیل Archtype، Technical، Arial Narrow، Avant Condensed، Basque Thin، Swiss Light، و ... به خوبی نمایش داده نمی شوند. برای درک بهترین نتایج، از قلم های ضخیم، سخت و bold-black استفاده کنید.

 

جلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازارجلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازار

 

C. سفارشی کردن یا ایجاد سبک های سفارشی

ساده ترین راه برای سفارشی کردن و یا ایجاد سبک های سفارشی این است که، یک سبک موجود را شکسته و ببینید که چطور ساخته شده است. از آنجا که بعید است که ما Style های مشابهی را در سیستم هایمان نصب کرده باشیم، اجازه دهید از Styleهای پیشفرض پالت استفاده کنیم.

1- بر روی بوم خود کلمه ی Chiseled Sky را تایپکنید و یک فونت ضخیم و سنگین مانند Articula Display، Arial Bold، Bremen Blk-BT یا Heavy Swec را به آن اختصاص دهید.

2- از پالت Styles، استایلی با نام Chiseled Sky انتخاب نمایید. (این استایل آبی-سفید است . از بالا سیزدهمین استایل میباشد.)

3- به پالت Layers بروید، متوجه می شوید لایه ای با عنوان "Chiseled Sky" به لایه ی متن وصل شده است.

 

جلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازارجلوه های متنی فتوشاپ- سافت بازار

 

4- برروی Blending Options کلیک کنید. پنجره ی Layer Style با یک سری آپشن های پیشفرض به شما نمایش داده خواهد شد.

5- شما همینطور میتوانید برروی EFFECTS راست کلیک کنید، در زیر منو Layer Style Effects، برروی یکی از آپشن های انتخاب شده مانند Bevel and Emboss کلیک کنید تا به بخش Bevel and Emboss وارد شوید.

6- توجه کنید که بخش Bevel and Emboss تعریف شده است. در زیر سبک شما می توانید Outer Bevel ،Inner Bevel ،Emboss ،Pillow Emboss یا Stroke Emboss را انتخاب کنید و ببینید چه تغییراتی در متن شما بوجود می آید.

 

آموزش فتوشاپ-- سافت بازارآموزش فتوشاپ-- سافت بازار

 

7- در قسمت Technique شما می توانید از Smooth ،Chisel Hard یا Chisel Soft را انتخاب کنید و سپس در قسمت chiseled(که طول سایه را تغییر می دهد) را با حرکت دادن نوار کشویی بین 1 تا 1000 مقدار تاثیرش را تعیین کنید.

8- در قسمت Direction ، که دو گزینه ی Up و Down دارد، Down را انتخاب کنید. سپس در قسمت Size ،مقدار 200 را تنظیم کنی و برای Soften  هم 1 تا 16 را قرار دهید و تاثیرش را ببینید.

9- Gradient Overlay را انتخاب کنید. روی فلش کنار Blend Mode کلیک کنید و با گزینه های مختلف Blending آزمایش کنید. تنظیم شفافیت بر اساس روشنایی / کنتراست

 

آموزش فتوشاپ-- سافت بازارآموزش فتوشاپ-- سافت بازار

 

10- برروی فلش Gradient کلیک کنید و برای تغییر سبک بطور کامل، چند Gradients  را امتحان کنید.

مطمئن شوید که سبک جدید خود را با یک نام منحصر به فرد ذخیره کنید: فقط دکمه New Style را کلیک کنید و نام Style را وارد کنید.

11- تعدادی افکت Inner یا Drop Shadows و Inner یا Outer Glow و... اضافه کنید.

Style Blending صدها گزینه و افکت دارد که شما میتوانید با ترکیب اینها استایل های منحصر بفرد برای متن یا عکس بسازید.

 

آموزش فتوشاپ-- سافت بازارآموزش فتوشاپ-- سافت بازار

 

فروشگاه سافت بازار بزرگترین و کامل ترین مرکز ارائه انواع نرم افزاردر ایران میباشد، شما میتوناید در هر نقطه از ایران نرم افزار های کاربردی، سیستمی، آموزشی، امنیتی، دانشگاهی و ... را در سافت بازار تهیه بفرمائید. سافت بازار همینطور با ارائه محصولات دیجیتال تجربه متفاوتی را در خرید محصولات اسوس، سامسونگ، هوآوی، آی لایف و... را در اختیار کاربران خود قرار داده است. سافت بازار با ارائه روش های نوین در فروش نرم افزار و در راستای سیستم مشتری مداری خود اقدام به ارائه خدمات پس از فروش برای نصب تمام نرم افزار های روی وب سایت و همینطور پشتیبانی آنلاین و تلفنی به جهت کاربرد های حرفه ای نرم افزار به مشتریان خود نموده است.

کلیه کالاها و خدمات سافت بازار، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.