• نویسنده: Administrator
  • 173

یکی از رایج ترین شکایاتی که کاربران PC دارند و متعددا به گوش ما میرسد، کند بودن سیستم است. برای حل این مشکل اولین نظریه ای که ارائه میشود، ارتقاء RAM یا نهیه ی SSD سریعتر است.

اما خب این ها کمی هزینه بر هستند.frown

در مراحلی که در ادامه خواهیم داشت، ما به شما آموزش میدهیم که چطور بدون صرف کمترین هزینه ای، سرعت ویندوز10 خود را بالا ببرید.

1- گزینه ی High Performance را فعال کنید.

در این حالت، ویندوز تصور میکند که شما عملکردی از سیستم انتظار دارید که مصرف انژی کمتری داشته باشد.اگر قصد دارید عمر باتری را افزایش دهید، میتوانید از نکته استفاده کنید.

برروی منوی استارت کلیک راست کنید، در صفحه ی نمایش داده شده گزینه ی  Power Options را انتخاب کنید.

در پنجره ی کنترل پنل، گزینه ی additional plans را باز کنید و  High performance را فعال کنید.

 

فعال کردن High Performance

 

 2- برخی از گزینه های گرافیکی را لغو کنید.

ویندوز های سخت و پیچیده ای انجام میدهد تا چیزی که شما در نهایت میبینید، زیبا و قابل درک باشد. اگر کمی از این جلوه های زیبایی کم کنید، نتیجه ی خوبی در سرعت سیستم دریافت میکنید.

روی Start کلیک راست کرده و System را انتخاب کنید. در پنل سمت چپ پنجره کنترل پنل، Advanced system settings را انتخاب کنید. پنجره ی System Properties به شما نمایش داده خواهد شد که بطور پیشفرض در زبانه ی Advanced قرار دارد.

در این پنجره برروی اولین دکمه Setting کلیک کنید. پنجره ی جدید برای شما باز خواهد شد. شما میتوانید با توجه به تمایلات خودتان بعضی از گزینه ها را از حالت انتخاب خارج کنید یا  Adjust for best performance را انتخاب کنید تا فقط عملکرد سیستم مورد توجه قرار گیرد.

 

لغو جلوه های گرافیکی ویندوز10

 

3- حذف autoloaders غیر ضروری

بسیاری از برنامه هایی که دارید، معمولا با بوت شدن سیستم لود میشوند. برخی از اینها سرعت بوت شدن سیستم را کاهش میدهد و برخی سرعت وبندوز را.

البته این به این معنی نیست که تمام برنامه های شما مضر هستند؛ آنتی ویروس شما باید از زمان بالا آمدن سیستم تا زمانی که سیستم فعال است، امنیتش را حفظ کند و یا سایر برنامه هایی که باید در پس زمینه ی سیستم فعال باشند مانند OneDrive.

اما برخی از برنامه ها -حتی آنهایی که اغلب مورد استفاده قرار میگیرند- واقعا لازم نیست که بطور تمام وقت اجرا شوند. لازم نیست آنها را حذف کنید، اما ممکن است بخواهید از آپلود خودکار آنها را جلوگیری کنید.

برای اینکه وضعیت سیستم را ببینید، روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و Task Manager را انتخاب کنید. روی زبانه ی Startup  کلیک کنید. (اگر هیچ زبانه ای در بالای پنجره نمی بینید، روی More details در گوشه پایین سمت چپ کلیک کنید.)

برگه Startup همه برنامه های خودکار را نشان می دهد. همانطور که لیست را بررسی می کنید، در مورد برنامه هایی که واقعا نیاز ندارید تا همیشه از آنها استفاده کنید، فکر کنید.

برای متوقف کردن یکی از بارگیری های خودکار، روی آن بر روی زبانه Startup راست کلیک کرده و Disable را انتخاب کنید.

 

حذف اتولودر های غیر ضروری

4- توقف فرایند های hog 

کامپیوتر شما ممکن است یک فرآیند ضعیف که منابع زیادی اشغال کرده را اجرا کند. برای پیدا کردن این نوع فرایند ها، بر روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و Task Manager را انتخاب کنید. (اگر هیچ زبانه ای در بالای پنجره نمی بینید، روی More details در گوشه پایین سمت چپ کلیک کنید.)

در زبانه Processes، بر روی عنوان ستون CPU کلیک کنید تا براساس استفاده پردازنده مرتب شود. آیتم های بالافرایند هایی که هستند بیشتر CPU را اشغال کرده اند. (اگر فرآیندهای بالا همه با استفاده از 0٪ باشند، فرآیندها اشتباه مرتب شده اند. دوباره روی ستون هدر کلیک کنید.)

توجه داشته باشیدکه فرآیند بالا لزوما یک هاگ نیستند. بعضی از برنامه های بزرگ ارزش پردازش CPU را دارند. یکی از راه های مدیریت این برنامه ها، بستن آنها در زمانی است نیازی به آنها ندارید. دیگر این که یک برنامه کوچکتر را جایگزین کنید.

 

توقف فرایند های هاگ

 

5- غیر فعال کردن فهرست جستجو

هنگامی که شما یک کلمه را در تمام فایل های موجود در اسناد خود جستجو می کنید، نتایج تقریبا بلافاصله به دست می آید. این شگفت انگیز است، اما کمی گران تمام میشود. wink

هنگامی که شما در حال جستجو نیستید، ایندکس سازی مورد نیاز برای ایجاد این جستجوهای سریع شما را تضعیف می کند.

برای خاموش کردن همه ایندکس سازی ها:

1- برروی درایو C کلیک راست کنید و گزینه ی Propertise را انتخاب کنبد.

2- در تب General، گزینه ی Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties را از حالت انتخاب خارج نمایید.

3- در پنجره ی بعدی، درایو C و تمام زیر مجموعه های آن را انتخاب کنید.

 

پک کردن سابقه جستجو

 6- راهنمایی ویندوز را خاموش کنید.

ویندوز 10 گاهی اوقات به شما در مورد چگونگی استفاده بهتر از سیستم عامل کمک می کند. مشکل این است که برای دیدن راهنمایی هایی که لازم دارید، باید کنترل کند که شما چطور از سیستم استفاده میکنید.

درسته، این یک مسئله ی امنیتی ست، اما علاوه بر این جنبه، باعث کند شدن سیستم شما نیز میشود. بنابر این برای غیر فعال کردن این ویژگی از مسیر زیر اقدام نمایید:

Start > Settings. System را انتخاب کنبد و سپس در پنل سمت چپ، Notifications & actions را انتخاب کنید.

در پایین قسمت اعلان ها، Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows را غیر فعال کنید.

همچنین ممکن است بخواهید گزینه های اعلان دیگر را نیز بررسی کنید و بعضی از آنها را خاموش کنید. من فکر نمی کنم که دیگر هیچ کدام از آنها سرعت سیستم راکمتر کند، اما می توانند آزار دهنده باشند.

 

غیر فعال کردن راهنمای ویندوز

7- درایو داخلی خود را پاک کنید.

اگر حافظه داخلی شما تقریبا پر است - چه هارد دیسک یا SSD -باعث کند شدن سیستم شما خواهد شد.

با ابزار Disk Cleanup شروع میکنیم. Disk Cleanup را باز کنید، درایو خود را انتخاب کنیدو صبر کنید تا Disk Cleanup بررسی های لازم را انجام دهد؛ برروی Clean up system files کلیک کنید،  مجدداً منتظر بمانید تا بررسی ثانویه هم به اتمام برسد.

گزینه های را بررسی کنید.اگر فایلیاز ویندوز قبلی دیدید آن را پاک کنید و فضای زیادی از حافظه را آزاد کنید. همچنین میتوانید گزینه های متععدی که وجود دارند را بنا به میل خودتان حذف کنید. یکی از این گزینه های برنامه هایی ست که دیگر استفاده نمیکنید.

 

غیر فعال کردن راهنمای ویندوز

 

8- بررسی تروجان

شک دارم که بدافزار کامپیوتر را کُند، کُنَد. جون این یک روش مطمئن برای جلوگیری از سوء ظن قربانیان است. اما برخی از کد های مخرب می تواند کامپیوتر شما را کند کند، حتی اگر قصد جاسوسی نداشته باشند. اگر مشکوک هستید، میتوانید سیستم خود را با یک اسکن کنید.

 

 

 

 

فروشگاه سافت بازار بزرگترین و کامل ترین مرکز ارائه انواع نرم افزاردر ایران میباشد، شما میتوناید در هر نقطه از ایران نرم افزار های کاربردی، سیستمی، آموزشی، امنیتی، دانشگاهی و ... را در سافت بازار تهیه بفرمائید. سافت بازار همینطور با ارائه محصولات دیجیتال تجربه متفاوتی را در خرید محصولات اسوس، سامسونگ، هوآوی، آی لایف و... را در اختیار کاربران خود قرار داده است. سافت بازار با ارائه روش های نوین در فروش نرم افزار و در راستای سیستم مشتری مداری خود اقدام به ارائه خدمات پس از فروش برای نصب تمام نرم افزار های روی وب سایت و همینطور پشتیبانی آنلاین و تلفنی به جهت کاربرد های حرفه ای نرم افزار به مشتریان خود نموده است.

کلیه کالاها و خدمات سافت بازار، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.